افغانستان امروز

افغانستان از بعضی نظرات

از میان ما فارسی زبانان کمتر کسی است که دسترسی به اینترنت داشته باشد و روزانه حد اقل یک بار سایت فارسی بی بی سی را باز نکند.

برای من تقریبا عادت شده که حتی اگر خیلی کار هم داشته باشم باز حد اقل روزی یک بار  به این سایت سر می زنم.

بی بی سی از محبوبیت و شهرت خاصی نسبت به سایر رسانه ها در بین افغانها برخوردار است. یادم می آید که کودکی شش هفت ساله بودم و پدرم شبها با رادیوی زرد رنگ خویش به اخبار بی بی سی گوش می داد و گاهی مردهای همسایه هم برای شنیدن اخبار به خانه ی ما می آمدند. بی بی سی برای مردم ما منبع خوب و شناخته شده ای بود.

سایت فارسی بی بی سی اما در نظر من به آن قدرت که رادیوی آن سالهای سال عرض اندام کرده بود نیست.  نکات مختصری را به طور مثال را یاد می کنم.

۱- بی بی سی در اکثریت قضایا جانبدارانه خبر می گوید و اصول یک خبرگزاری بی طرف را رعایت نمی کند. از آنجا که اخبار فارسی آن اکثراً به ایران تعلق دارد، کاملا مشهود است که اخبار آن همیشه بر ضد دولت و حکومت ایران است. در تحلیل ها، مصاحبه ها و تفسیر ها که دیگر ضدیتش با دولت ایران از روز روشن تر است.

۲- به اخبار جزیی ایران بیشتر از اخبار مهم دنیا اهمیت می دهد. اگر در ایران یک نماینده مجلس یک انتقاد  کوچک تلویحی به نظام ایران بکند همین خبر در صدر یا تیتر این سایت قرار می گیرد ولو اینکه انفجار یک بمب در عراق ۲۰ نفر را کشته باشد. در این شکی نیست که اخبار ایران برای فارسی زبانان ایرانی مهم تر است اما رسانه ای که ادعای بین المللی بودن دارد و سه کشور فارسی زبان چشم به آن دوخته اند نباید در امور ایران این قدر ریز بین و موذی باشد و در امور بسا مهمتر کشورهای فارسی زبان دیگر این قدر بی تفاوت.

۳- بی بی سی زنکه باز است. من نمیدانم ایرانی ها به زنکه باز چه می گویند. ما به کسی زنکه باز می گوییم که خیلی چشمش به دنبال زنان باشد. زن باره باشد. بارها شده است که بی بی سی عکس یک زن زیبا را در تیتر خبر خود آورده و وقتی به متن آن خبر مراجعه می کنی نه اثری از آن زن است و نه آن خبر ربطی به آن زن دارد. یا مثلا اگر گروهی در یک مجلس یا کنفرانس چه در ایران و چه در هر کجای دنیا شرکت کرده باشند، چنانچه عکس زنی در میان آن شرکت کنندگان باشد به طور قطع و و یقین عکس آن زن در تیتر خبر انتخاب می شود حتی اگر مردان مهم تری در آن مجلس بوده باشند. این کار بی بی سی به سیاست بعضی از مجلات می ماند که برای بالا بردن فروش مجله ی خود عکس زنان مقبول و خوشگل را روی جلد آن چاپ می کنند.

۴- اشتباهات تایپی زیادی را می توان در سایت فارسی بی بی یافت. و این حاکی از دقت کم مدیران آن در مرور اخبار تایپ شده است. هر چند مردم فارسی زبان در هر کجا که باشند کمتر قادرند که متون بی غلط ارایه کنند اما بی بی سی اگر می خواهد پیش تاز خبر گزاری های دیگر در میان فارسی زبانان باشد باید به این نقیصه توجه و آن را رفع کند.  

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 21:25  توسط  سرور حسینی(مهرورز)  |